Róg Afryki

Róg Afryki - mapa

Róg Afryki dotyka jedna z największych katastrof humanitarnych od 40 lat.

Zmiany klimatyczne wpływają na rosnące temperatury, coraz mniejsze plony i niewystarczającą ilość wody. Cztery ostatnie pory deszczowe nie przyniosły spodziewanych opadów, co spowodowało długotrwałą suszę. Ludzie zmagają się z brakiem wody pitnej i żywności. Dzieci umierają z głodu.

Pomóż budować trwałe, zasilane energią słoneczną pompy; oczyszczać wodę z zanieczyszczonych ujęć; zapewnić bezpieczne warunki sanitarne; chronić dzieci przed chorobami, których źródłem jest brudna woda.
UNICEF w Rogu Afryki - 600 tysięcy dzieci i kobiet otrzymało ratującą życie pomoc medyczną.

© UNICEF/Pouget

600 tysięcy dzieci i kobiet otrzymało ratującą życie pomoc medyczną.

Aż 10 milionów dzieci dotykają konsekwencje trwającego kryzysu. Chorują, piją brudną wodę, głodują. 2 miliony z nich cierpi z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. Ich jedyną szansą na przeżycie jest pomoc humanitarna dostarczona na czas – w tak ciężkim stanie wyczerpania liczy się każda godzina.

UNICEF Polska prowadzi w Rogu Afryki akcję humanitarną. Zapewniamy m.in. leczenie żywnością terapeutyczną dla niedożywionych dzieci, opiekę medyczną, czystą, bezpieczną do picia wodę i dostęp do sanitariatów. Przekaż darowiznę i wspomóż nasze działania.

UNICEF jest w Rogu Afryki od lat i wiemy, że to nie jest jeszcze szczyt kryzysu. Już teraz:

  • łącznie ponad 20 milionów ludzi, z czego minimum 10 milionów to dzieci, potrzebuje pomocy humanitarnej,
  • 8,5 mln ludzi, w tym 4,2 mln dzieci, ma utrudniony dostęp do wody.
  • 7,5 mln ludzi zostało przesiedlonych - zmuszonych do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu wody i jedzenia.
  • o 37% w Etiopii, 48% w Somalii, 26% w Dżibuti i 68% w Kenii wzrosła liczba skrajnie wycieńczonych z głodu dzieci przyjętych na leczenie tylko w pierwszym kwartale 2022 w stosunku do tego samego okresu w 2021.
UNICEF w Rogu Afryki - ponad 260 tysięcy skrajnie niedożywionych dzieci zostało poddanych leczeniu.

© UNICEF/Bizuwerk

Ponad 260 tysięcy skrajnie niedożywionych dzieci zostało poddanych leczeniu.

Do tej pory w Etiopii, Somalii i Kenii - trzech krajach Rogu Afryki, gdzie potrzeby są największe:

  • 600 tysięcy dzieci i kobiet otrzymało ratującą życie pomoc medyczną,
  • Przez pierwsze 3 miesiące tego roku ponad 260 tysięcy skrajnie niedożywionych dzieci zostało poddanych leczeniu,
  • Ponad 900 tysięcy ludzi uzyskało dostęp do czystej wody zdatnej do picia, gotowania i higieny osobistej.

UNICEF zapewnia wszechstronną pomoc, która obejmuje również zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa, opiekę psychospołeczną i edukację. Pomagamy dzieciom doraźnie i wspieramy je długofalowo. Robimy to wszystko tylko dzięki naszym Darczyńcom.

UNICEF w Rogu Afryki - ponad 900 tysięcy ludzi uzyskało dostęp do czystej wody zdatnej do picia, gotowania i higieny osobistej.

© UNICEF/Bizuwerk

Ponad 900 tysięcy ludzi uzyskało dostęp do czystej wody zdatnej do picia, gotowania i higieny osobistej.

Dołącz do nas i już teraz przekaż darowiznę. Możesz zdecydować się na jednorazową lub regularną pomoc. Każda darowizna to dla kolejnych dzieci szansa na przeżycie.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej